מאיזה סכום משלמים מכס? תשלום מכס בשנת 2022

כיום, כמעט כולם כבר קונים בדרכים מתוחכמות יותר, דיגיטליות. אולם, רבים מהם נתקלים בבעיה: כפי שכנראה הבנתם, הכוונה היא לתשלומי המכס בישראל. לא כולם מודעים לקיומם. ואלו שכן, לא תמיד בטוחים על אילו מוצרים משלמים, ועל אילו לא. כל המצב הזה מתנקז לשאלה די מתבקשת: איך נרכוש מוצרים דרך האינטרנט, מבלי לשלם אגורה על מיסים? המיסים והמכס יכולים להשתנות עם השנים, נכון לשנים 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 אלו הם הפרטים הנכונים.

 

מאיזה סכום משלמים מכס?

רק עבור מוצרים מעל 500$, תבינו, מכס ומע"מ הם 2 גופים שונים, בפועל לא תשלמו מכס על מוצרים שהעלות שלהם נמוכה מכך, תשלמו מע"מ על מוצרים מעל 75$, תוכלו למצוא טבלה מפורטת בהמשך המאמר

למעבר מהיר לרכישה באתרים
ebay
איביי
אלי אקספרס
banggood
בנגגוד
אמאזון
אמזון

ישנם 3 סוגי מיסים שהמדינה גובה מאיתנו:

 1. מכס – בעבור ייבוא וקניית מוצרים.
 2. מע"מ – כ־17% מהמחיר. נצטרך לשלם על מוצרים מסוימים (מס ערך מוסף).
 3. מס קנייה – משולם לרשויות המיסים. נועד למניעת ייבוא ו/או הפצה לא רשמיים.

תשלום מכס – מתי?

יש מוצרים ש־”נזכה” לשלם עליהם את שלושת סוגי המיסים. ומנגד, יש מוצרים שלא נשלם עליהם כלל. לגבי שיעורים מדויקים למוצרים ספציפיים, תוכלו לבדוק באתר הבא. בנוסף, סידרנו לכם את העניינים בטבלה:

מחירים מכס מע"מ מס קנייה
מוצרים עד 75$ X X X
75-500$ X V X
500$ ומעלה V V V

מידע נוסף על ענייני נכס באמזון ניתן למצוא כאן- מכס ומיסים.

*לא כולל מוצרי טבק ואלכוהול למיניהם.
*ברכישת סמארטפונים וטלפונים סלולריים, מס הקנייה בטל.

למי שתהה מעל איזה סכום לא משלמים מכס, הרי שהתשובה בטבלה: במוצרים שמחירם נמוך מ־500 דולרים, אנו פטורים מתשלום מכס (אולם, עדיין נשלם מע”מ!). כמו כן, קיימים מוצרים בודדים מקטגוריות מסוימות, עליהם חל חוק המע"מ בלבד, למשל: מוצרים למשרד.

המוצרים הבאים פטורים ממכס ומע"מ:

 1. בגדים: בגדי גברים ונשים, אביזרים והלבשה תחתונה, עד 75 דולר.
 2. נעליים: זוגות נעליים, כולל נעליים עם נורות לד, פטורות ממיסים עד 75 דולר.

ועוד.

מה יקרה אם אזמין בגד, מכנס, או נעליים ב־150$: ובכן, עד ל־500$ לא נצטרך לשלם מכס (מעל 75$). לעומת זאת, אכן נחויב במע”מ של בעבור המוצרים, לפי החוק.

תמונה להמחשה:

מחשבון מכס – איך הוא עובד בדיוק?

מחשבון המכס על הזמנות מחו”ל… הקונה שרוצה להימנע מתשלום מס חייב להכיר אותו. הוא יבצע, כשמו, חישוב מכס בהסתמך על פרמטרים טכניים שונים. אותם הפרמטרים, כמובן, מרכיבים את עלות המיסים.

המחשבון הבסיסי ביותר מחושב לפי הפרמטרים הבאים:

 1. סכום ההזמנה: מן הסתם, סכום ההזמנה ישפיע על המכס שנשלם…
 2. המוצר \ קטגוריה: המחשבון מתחשב במוצרים מקטגוריות "מיוחדות", עליהם אחוזי המס שונים.
 3. סוג המטבע: המחשבון מחשב את העלות לפי המטבע שבו נרכש המוצר. רצוי להזין את המטבע.

המחשבון משקלל את כלל המאפיינים, ובסוף מפיק את עלויות המיסים השונות. זאת, בהתחשב בעלויות המע"מ, מס הקנייה והמכס. לאחר מכן, תקבלו את התשובה המתאימה כפלט.

עד איזה סכום לא משלמים מכס? פטור ממכס ?- האם זה כולל משלוח? בחו”ל? בארץ?

בדרך כלל, בקניית מוצרים באינטרנט (בעיקר בקניות מחו"ל), נהיה פטורים ממרבית המיסים. זאת, מלבד קניית מוצרי טבק ואלכוהול. ובכל זאת, מס אחד נשאר “עקשן”, מס המע”מ, שנשלם על מוצרים מעל 75$. ומנגד, קניות באינטרנט דרך אתרים מקומיים (כן, כן, בארצנו הקטנה), יכילו תשלומי מס על כל מוצר. זאת, בין אם יעלה 5 ₪, ובין אם יעלה 100 ₪.

הערה: במידה והסכום הסופי – המוצר + המשלוח עולה על 75$, נשלם מס. גם אם המוצר עצמו עולה פחות מ־75$. לצורך הדוגמה: נניח והזמנו מוצר X, שעולה 450$. פטורים ממכס, נכון? ובכן, לא ממש. עלות המשלוח עלתה לנו כ־100$. המחיר הכולל עבר את רף ה־500 דולרים! ולכן, עדיין ניאלץ לשלם מכס על קניות באינטרנט (זוכרים מאיזה סכום משלמים מכס, נכון?), מע”מ וגם מס קנייה. במצבים ספציפיים, המס מחושב רק לפי מחיר המוצר, וכך נימנע מתשלום מיסים. אולם, הם די נדירים, ועדיף להימנע מהם מלכתחילה.

מס מעל 500 דולר – מה עושים?

לפי חוקי רשות המיסים הישראלית, כל מוצר שעולה מעל 500 דולר, חייב בתשלום מיסים מלא: מס על קנייה באינטרנט, מע"מ (17%) ומכס. העלות מחושבת בצורה הבאה:

+ מחיר המוצר.
+ המכס.
+ המע"מ.
+ מס הקנייה.
+ ודמי המשלוח \ הביטוח.

כך, יתקבל שנשלם על המוצר לרשויות המיסים. אין קשר לחנות: בין אם נקנה ולא נשלם מכס בעלי אקספרס, ובין אם נשלם מכס באמזון בעקיפין (באמזון, תשלום המיסים מתבצע עוד בשלב הקנייה). בקיצור, בסופו של יום, הסכום מגיע לרשויות המיסים.

*במוצרי טבק ואלכוהול, נידרש לשלם מס ומע"מ, כמעט בכל סכום.
*הנתונים תקפים גם לתשלומי מס מעל 1,000 דולרים.

המוצרים ללא מיסים – עד 1,000 דולר

לא חסרים מוצרים שלא חייבים בתשלום מס, גם במחיר של 500$, ואפילו עד ל־1,000 דולרים. אולם, חשוב לזכור: כשנגיע לסכום של 1,000$, תיגמר החגיגה גם כאן, וניאלץ לשלם מיסים. להלן המוצרים הכלולים:

 1. דיאודורנט, מוצרי היגיינת הפה ותכשירי ריחות.
 2. סבונים לרחצה וקצפי גילוח.
 3. קרמים לעור.
 4. תיקים לתלמידים.
 5. USB ו־”חבריו”.
 6. מצברים לרכב.
 7. ברזי מים לבית.
 8. תוספי תזונה, בקופסאות או שקיות ארוזות.

אלו 8 סוגי המוצרים שניתן להזמין, עד ל־1,000 דולרים, מבלי לשלם מס.

אז… איך קונים מוצרים באינטרנט, בלי “להוציא” על מיסים?

טוב, אין באמת דרך “להתחמק”, באופן גורף, מהרדאר של רשויות החוק. השיטה הכי טובה היא פשוט לדעת מה המחיר הכולל. מבצעים הזמנה? מחיר המוצר נמוך מרף המיסים? וודאו שהמחיר הכולל באמת נמוך (מהו מחיר המשלוח?). האמינו לנו, במידה ותשכילו לברר ביסודיות, בכל קנייה, תוכלו לחסוך בקלות מאות שקלים בשנה. ובכך, להשתחרר מכבלי המכס, שבואו נודה, לפעמים טיפה “חונקים”.

*קיבלתם דרישה לתשלום מס, על אף שלא הייתם אמורים? ובכן, במקרים כאלו תוכלו להגיש טופס ערעור. איפה? איך? מדובר בתהליך די פשוט, בקשו טופס מהנציג בסניף הדואר, אליו זומנתם לתשלום.

מכס גם דרך דואר ישראל בשנת 2020

מהיום (פברואר 2020) כל מוצר אמור לעבור מיד כאשר הוא מגיע מחו"ל דרך המכס, ז"א במידה ורכשתם עד היום ולא נתפסתם, אז צפו לכך שאולי תיתפסו, צריך להבין שיש המון הזמנות מחו"ל בשנים האחרונות וקשה לדואר לעמוד תחת העומס והפיקוח לא יכול להיות ב-100% ולכן מרבית ההזמנות שאולי הזמנתם עד היום דרך הדואר באמת לא נתפסו, מה שככל הנראה מיועד לתפיסה הם מוצרים גדולים מאוד, כמו מולטימדיה לרכב, מקרנים, שעד היום אנשים לא שילמו עבורם במידה והם לא נתפסו דרך הדואר, הדואר אומנם מקשיח עמדות וגם רשות המיסים שרוצה לתפוס כמעט כל מוצר שנכנס לארץ, יחד עם זאת, כדאי לבדוק טוב טוב לפני שאתם מזמינים, עליכם להבין שתשלום עבור מכס יכול להיות גם עם תוספת שחרור ממכס (שזה עוד עמלה) וכמובן גם מע"מ, ולכן כדאי להיזהר מהזמנות גדולות, כדאי לעשות כמה הזמנות מפוצלות של עד 75$ על מנת להימנע מזה.

לסיכום

אז, האם אפשר לקנות מבלי לשלם מכס? ובכן, כל עוד נשמור על מחיר פטור – זה אפשרי. באתר צ'ק איט תוכלו לראות את המחיר וכאשר המוצר יעלה מעל רף המכס, האתר יציין עבורכם את התוספת הנדרשת עבור מכס, התוספת היא משוערת ויכולה להשתנות בגלל עמלות כאלה ואחרות של חברת השליחויות והדואר. במאמר זה, עסקנו בכלל העניינים המציפים את הנושא. השתדלנו “לסגור פינות” בידע על הצד הטוב ביותר. מקווים שהצלחנו! כולנו תקווה שתקנו בחוכמה, ללא תשלומים “מפתיעים ומיותרים”.

בהצלחה.

נשמח לשמוע את דעתכם

השאירו תגובה

עקבו אחרינו

רוצים לקבל את כל המבצעים הכי חמים למייל שלכם?

* מבטיחים לא לשלוח לכם ספאם. רק מבצעים ודילים טובים

כל הזכויות שמורות לאתר בדוק את זה Checkit השוואת מחירים 2022 ©

צ'ק איט השוואת מחירים
הירשם עם חשבון חדש
איפוס סיסמא

רוצים לקבל את הדילים הכי טובים?